O Nas

Strona ta jest sieciową prezentacją rzeczy tak lokalnych i tak zwykłych, że przez to zagrożonych zupełnym zniknięciem. My też chcemy mieć udział w ocalaniu historii pisanej małą literą, albowiem w jej układaniu zasada „mniej to więcej” nie obowiązuje i wszystko, co zachowane w odpowiedniej formie, może być ważne. Odkrywanie nowych terenów jest łatwe, można bowiem wytyczać drogę, jak się chce. Co prawda rzeczy odratowane – to znaczy opisane lub opowiedziane po raz pierwszy – z czasem znikają, ale teraz, dzięki nowym technologiom pozwalającym upubliczniać, przesyłać i zachowywać treści wszelkiego rodzaju, może się to zmieni. Począwszy od epoki cyfrowej, nawet rzeczy najmniej przydatne gdzieś zostaną i może po czasie okażą się ciekawe lub potrzebne. Jak zapisana kartka w butelce wrzuconej do morza.

„Wykroiliśmy sobie domenę” w przerabianiu pięknego, czystego papieru na zadrukowany. Zaczęliśmy wydawać książki w jednym z ubocznych nurtów, nazwijmy go historyczno-wspominkarsko-sentymentalnym. Dotychczas wydaliśmy „Sierczę. Dach Wieliczki”, „Brzegi i Grabie pod Niepołomicami”, „Wieliczan na opisanych fotografiach”, album „Henryk Kozubski – wielicki Chagall”, „Olchowiec w niskim Beskidzie”, „Żydów Wieliczki i Klasna 1872-2012″ oraz zbiór listów „Kazimierz Gurgul. Korespondencja z Janiną. Węgry – Wieliczka”.

 

Wiesław Żyznowski, urodzony 30 maja 1964 roku w Krakowie, przedsiębiorca, wydawca. Ukończył w Krakowie Technikum Mechaniczne, Wydział Zarządzania AE oraz Wydział Filozoficzny UJ, na którym uzyskał stopień doktora filozofii. Współtworzył wraz z Piotrem Żyznowskim firmy Mercator (dalej: M.). W latach 1991-2001 był z przerwą prezesem zarządu M. Med (od 1998 r. – M. Poligrafia), oraz przewodniczącym rad nadzorczych M. Poligrafii (2001 – 2007) i M. Medicala (1996 – 2010). Od 2010 r. pełni funkcję prezesa zarządu M. Medicala. Właściciel firmy Baza w Sierczy koło Wieliczki, będącej administratorem nieruchomości i miniwydawnictwa Żyznowski. Finalista Ogólnonarodowego Konkursu na Opowiadanie Jerzego Pilcha. Autor lub współautor wydanych nakładem Wydawnictwa Żyznowski książek: Brzegi i Grabie pod Niepołomicami (praca zbiorowa), Wieliczanie na opisanych fotografiach (wyróżnienie NKR PTWK), Olchowiec w niskim Beskidzie (z Urszulą Żyznowską), a także kilku artykułów filozoficznych i bloga. Specjalizuje się w filozofii przedsiębiorczości, interesuje się twórczością Czesława Miłosza i fotografią. Mąż Urszuli, ojciec Moniki, Tomasza, Miłosza.

Urszula Żyznowska,urodzona 9 listopada 1971 roku w Białymstoku, absolwentka Wydziału Lalkarskiego PWST w Warszawie. Aktorka Teatru Dramatycznego w Elblągu (1995-1997) i PTMiA „Groteska” w Krakowie (1997-2000). Od 2000r. żona i matka, przywrócona potrzebie twórczej aktywności w 2006r. Wielbicielka tańca, gry na fortepianie i silnego wiatru (zwłaszcza w Beskidzie Niskim nazywanym przez siebie „światem za pajęczyną”).

 

 

 

Anna Krzeczkowska-Ślusarczyk, absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redaktorka, korektorka, administratorka witryny internetowej, autorka tekstów i tłumaczka.

 

 

 

 

 

Kontakt:

Wydawnictwo Żyznowski

Siercza 1

32-020 Wieliczka

0 12 651 59 08 wew. 11

redakcja(at)zyznowski.pl