Nasze książki

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego wydawnictwa. Książki można zamawiać pod numerem telefonu: + 48 503-057-313 oraz poprzez adres mailowy:

redakcja (at) zyznowski.pl

Nasze książki są również dostępne w: Księgarni „Na Rogu” w Wieliczce (ul. Goliana 9a), Księgarni Pod Globusem w Krakowie (ul. Długa 1), Księgarni Akademickiej w Krakowie (ul. św. Anny 6), Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie (ul. Podwale 6), Księgarni „U Jacka” w Jaśle (ul. Żwirki i Wigury), Antykwariacie i Księgarni Zbigniewa Oprządka w Krośnie (ul. Portiusa 4), Księgarni „Libra” w Rzeszowie (ul. Jagiellońska 12) http://www.libra.pl, Antykwariacie Podkarpackim www.antykwariatpodkarpacki.pl

***
Please review our on-line catalog below. Books may be ordered:
– by phone: +48 503-057-313
– by email: redakcja (at) zyznowski.pl

Our books are also available in:

***

Mikołaj Gabło: Olchowiec Łemków utracony

ISBN: 978-83-950354-0-1

​projekt graficzny: Krzysztof Radoszek (Radoszek Arts)
oprawa zintegrowana
564 strony
format: 20,5/22 cm
język polski/ język łemkowski
nakład: 1000 egz.
rok wydania: 2020

cena: 55 PLN (w tym 5% VAT)*

 

PREMIERA 24 MAJA 2020

Spis treści

Wiesław Żyznowski: Posłowie

Karina Graj, Przemysław Zańko: Słowo od redaktorów

 

***

Bolesław (Wasyl) Bawolak: Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej

ISBN: 978-83-922716-9-7
projekt graficzny: Krzysztof Radoszek (Radoszek Arts)
oprawa zintegrowana
540 stron
format: 20,5/22 cm
język polski/ transkrypcja fonetyczna języka łemkowskiego
nakład: 1000 egz.
rok wydania: 2019

 

Cena: 55 PLN (w tym 5% VAT)*

 

B. Bawolak „Łemkowskie wesele” – fragmenty tekstu

Spis treści

Przedmowa Wydawcy

 

***

Miasto spotkań pod Wieliczką. 31. Światowe Dni Młodzieży
Meeting Place near Wieliczka. 31st World Youth Day

okladka_ostISBN:  978-83-922716-8-0

projekt graficzny: Krzysztof Radoszek
oprawa zintegrowana
216 stron
język polski / angielski (wydanie dwujęzyczne)
format: 23/20 cm
nakład: 1000 egz.
rok wydania: 2018

Cena: 46 PLN (w tym 5% VAT)*

 

Książka wydana na prośbę i we współpracy z Miastem i Gminą Wieliczka.

 

***

Józef Piotrowicz, Bogusław Krasnowolski, Wiesław Żyznowski
Siercza, dach Wieliczki 2. Wydanie zmienione i rozszerzone

Siercza_obwolutaISBN: 978-83-922716-7-3
projekt graficzny: Krzysztof Radoszek
oprawa twarda
672 strony
format: 20,5/22cm
język polski
nakład: 1200 egz.
rok wydania: 2017

Cena: 63,50 PLN (w tym 5% VAT)*

Od monografii Sierczy rozpoczęliśmy przed 12 laty działalność naszego niszowego Wydawnictwa Żyznowski, które również w tejże wsi ma swoją siedzibę. W tym roku wydajemy drugi raz książkę jej poświęconą. Do tamtej pozycji zasadnicze opracowania historyczne napisali śp. Józef Piotrowicz i Bogusław Krasnowolski. Tekst pierwszego autora opublikowaliśmy w niezmienionym kształcie, natomiast drugi został uaktualniony, rozszerzony i częściowo zmodyfikowany przez autora. Do materiałów zawartych w pierwszej monografii Sierczy dołożyliśmy objętościowo około 2/3 nowych treści w postaci tekstów, fotografii, drzew genealogicznych, opracowanych planów itp. Wydawca Wiesław Żyznowski dołączył jako trzeci autor książki, liczba pozostałych (nieokładkowych) autorów także się powiększyła. W ten sposób powstała praca zbiorowa dość duża jak na standardy monografii zwyczajnej wsi.

Zredagowanie całości, skoordynowanie wszystkich prac, doglądnięcie i ujednolicenie wszystkich szczegółów, pokierowanie zespołem pracującym nad książką okazało się projektem równie pracochłonnym, co chyba napisanie najdłuższego opracowania spośród zawartych w Sierczy, dach Wieliczki 2. Tego wdzięcznego, bo wpływającego na ostateczny kształt publikacji, wysiłku podjęła się Urszula Żyznowska z udziałem redaktorów Kariny Graj, Artura Nowrota i Macieja Kiełbasa, korektorki Sylwii Klich oraz Henryka Ostrowskiego i Anny Krzeczkowskiej-Ślusarczyk.

Ważniejsze fragmenty, które wzbogaciły drugie wydanie, to: dwa publikowane teksty Ludwika Młynka, sierczańskiego nauczyciela, twórcy, propagatora oświaty z przełomu XIX i XX wieku; wybrane utwory niedawno zmarłego przedwcześnie sierczanina Ryszarda Rodzika, poety, radiowca, dziennikarza; saga sierczańskich rodów Zgudów i Sosinów autorstwa Wiesława Żyznowskiego.

W publikacji znalazło się 259 zdjęć i ilustracji, w tym specjalnie opracowane plany, drzewa genealogiczne, dokumenty dotyczące mieszkańców wsi. Wiele unikalnych materiałów archiwalnych upubliczniono po raz pierwszy i – być może – ostatni. Książka zyskała także nową szatę graficzną zaprojektowaną przez Krzysztofa Radoszka.

Nakład pierwszej Sierczy, dachu Wieliczki wyniósł 400 egzemplarzy. Sprzedaliśmy je po kilku latach, podczas gdy od początku zakładaliśmy w Wydawnictwie, że zawsze będziemy mieć w sprzedaży wszystkie nasze książki. Teraz poprawiamy się do 1200 sztuk.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą wyjątkową książką, nawet tych, którzy mają już pierwsze wydanie – obiecujemy, że trzeciego nie będzie długo – a także tych, których wieś Siercza dotąd specjalnie nie interesowała. Nieskromnie uważamy, że obcowanie z Sierczą, dachem Wieliczki 2 może każdego zainteresować samą miejscowością. W imieniu autorów i swoim będziemy wdzięczni za lekturę owocu naszych wysiłków.

Spis treści, Od Wydawcy, Nota redakcyjna, Podziękowania

Wybór zdjęć z publikacji

Spotkanie autorskie w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce

Napisali o nas:

Relacja ze spotkania autorskiego, „Puls Wieliczki”

Współcześni kronikarze Wieliczki, „Głos Wieliczki 24”, 06.2017

Nowa książka Wydawnictwa Żyznowski, „Puls Wieliczki”, kwiecień 2017

Siercza, dach Wieliczki 2 – kolejna książka…, „Panorama Powiatu Wielickiego”, kwiecień 2017

Podziękowania z Wojewódzkiej Biblioteki w Krakowie

 

***

Kazimierz Gurgul. Korespondencja z Janiną. Węgry – Wieliczka, oprac. M. Gurgul, J. Czernin

okladka_korespondencja_promo_ostat_małeISBN 978-83-922716-6-6
oprac. graficzne: Karolina Sivilli
oprawa twarda
287 stron
format: 20,5/22cm
język polski
nakład: 450 egz.
rok wydania: 2013

Cena: 44 PLN (w tym 5% VAT)*

 

Kazimierz i Janina Gurgulowie mają swoje miejsce w historii Wieliczki i uchodźstwa wojennego na Węgrzech. Coś z ich uczuć zostaje w świecie nawet po przeminięciu wraz z nimi samymi ich wzajemnej miłości, wszechogarniającej czułości, tęsknoty i troski – okazywanych sobie na odległość w listach.

Pobrali się 2 lipca 1938 roku. Ona w tym dniu ubrana była w popielaty kostium i buciki na niskim obcasie, w ręce trzymała bukiet nenufarów, on miał na sobie elegancki garnitur. Przyjęcie odbyło się w domu panny młodej, w gronie najbliższej rodziny obojga. Po ślubie dla młodych małżonków zaczęło się normalne, spokojne życie. Żadne z nich nie mogło wtedy przypuszczać, że będą się cieszyć swoją bliskością tylko rok. W 1939 roku on, porucznik rezerwy, zostaje powołany do służby, a następnie internowany na Węgrzech. Ona zostaje w Polsce, w Wieliczce, pracuje jako farmaceutka w aptece i spodziewa się dziecka. Małżonkowie z konieczności zamieniają bezpośrednią obecność, codzienne kontakty na wymianę listów i kartek: niektórych nagłych i gorączkowych, przepełnionych nadzieją końca rozłąki, to znowu opisowych, systematyzujących… oddających życie dwojga ludzi połączonych i osobnych jednocześnie, życie we wszystkich przejawach. I miłość, silniejszą niż śmierć.

Kazimierz Gurgul. Korespondencja z Janiną. Węgry – Wieliczka w opracowaniu Marii Gurgul i Janiny Czernin to książka, której kanwę stanowi ułożony chronologicznie wybór z bogatej korespondencji pomiędzy Kazimierzem Gurgulem (współpracownikiem Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech i zastępcą kierownika Placówki „W” w Budapeszcie) oraz jego żoną. Niezwykły styl obojga, mnóstwo szczegółów przybliżających realia życia w czasie okupacji zarówno w Wieliczce, jak i Hatvanie, Szikszó, Kadarkúcie, Balatonboglárze czy Budapeszcie, zostały dodatkowo opatrzone bogatymi przypisami i objaśnieniami autorek opracowania publikacji. To historia wojny opowiedziana w sposób subiektywny i wyrywkowy, czyli tak, jak wojnę postrzegał ktoś, komu przyszło zmierzyć się z trudami okupacyjnej codzienności: brakiem wszystkiego, chorobami, na które nie było leków, śmiercią bliskich, a z drugiej strony – tak radosnymi, jak narodziny dziecka czy pełne nadziei oczekiwanie na powrót ukochanej osoby.

W publikacji zawarte zostały także wspomnienia „Boglarczyków” o Kazimierzu Gurgulu, artykuł Janiny Czernin przybliżający historyczne tło okupacyjnej sytuacji na Węgrzech oraz bogaty materiał ilustracyjny pochodzący w dużej mierze z archiwum rodziny Gurgulów. Wydawca ma nadzieję, że książka zainteresuje zarówno miłośników historii, zwłaszcza tej lokalnej, jak i mieszkańców Wieliczki oraz węgierską Polonię, gdyż niewątpliwie wzbogaca ona wiedzę zarówno o okupacyjnej historii Wieliczki, jak i o formach działalności Polaków na uchodźstwie.

Spis treści
W. Żyznowski: Od wydawcy
M. Gurgul, J. Czernin: Wstęp i podziękowania
Przeczytaj fragmenty książki
Galeria zdjęć z publikacji
„Są takie miłości niespełnione…”. Recenzja książki „Kazimierz Gurgul. Korespondencja z Janiną”
B. Rotter-Stankiewicz: „Historia zatrzymana w listach”, „Posłaniec św. Antoniego z Padwy, 2014, nr 3.
J. Czernin: Zarys losów pracowników Placówki „W”, „Głos Polonii” 15.12.2012, nr 111.
„Głos Polonii” (nr 115/2013) z zapowiedzią premiery książki „Kazimierz Gurgul. Korespondencja z Janiną”.
„Z życia Wieliczki i Powiatu”, 2013, nr 11.
Historia zapisana w listach. Rozmowa z Janiną Czernin, „Puls Wieliczki”, 2014, nr 1.
„Głos Polonii nr 116/2014: Relacja ze spotkania autorskiego w Wieliczce, 7 grudnia 2013, s. 20
„Dziennik Polski”, 01.03.2014: „Życie, które przetrwało w listach”
„Głos Wielicki 24″: Nowa książka Wydawnictwa Żyznowski”

Książka współfinansowana przez: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę w Wieliczce

***
Żydzi Wieliczki i Klasna 1872–2012. Teksty i fotografie
oprac. Urszula Żyznowska, Anna Krzeczkowska

ISBN 978-83-922716-5-9
oprac. graficzne: Karolina Wałaszek
oprawa twarda
598 stron
format: 20,5/22 cm
język polski
nakład: 700 egz. (wyczerpany)
rok wydania: 2012
Cena: 52,50 PLN* 

„Było miasto, miasto i matka dla ludu Izraela, nazywano ją Wieliczką, i już jej nie ma” – napisała Miriam Skóra, ocalała z Zagłady. Wieliccy Żydzi zniknęli z historii swojego miasta w sposób tragiczny – nagle i wbrew swej woli. To o nich jest ta książka.

Cisza w mieście po żyjącej tu do połowy II wojny światowej społeczności żydowskiej stała się tak nieznośna, że trudno było ją dłużej ignorować.
27 sierpnia 2012 roku, w dniu 70. rocznicy zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, ukazuje się szósta książka Wydawnictwa Żyznowski, Żydzi Wieliczki i Klasna 1872–2012. Teksty i fotografie. Jest to antologia tekstów oraz uratowanych i powojennych fotografii, a także kopii zachowanych dokumentów, rysunków, pamiątek. Zamieszczamy w niej większość relacji, zeznań, wspomnień, opracowań, do których udało się nam dotrzeć lub spowodować ich powstanie dzięki dokumentom archiwalnym i świadectwom osób żyjących. Zasadniczą treść książki podzieliliśmy na trzy główne części: Przed Zagładą – obejmującą zapisane bądź zapamiętane losy Żydów wielickich i klaśnieńskich takich, jakimi byli żyjąc w Polsce w okresie od najwcześniejszego opisanego w źródłach dostępnych dla autorów tekstów po początek II wojny światowej; Zagłada – opisującą świadectwa o przeżyciach i zdarzeniach z czasu wojny ; Po Zagładzie – dotyczącą indywidualnych losów tych, którzy przeżyli, aż do dziś.
Poszczególne teksty mają różnorodne pochodzenie. Niektóre przedrukowujemy ze znanych nam publikacji (część z nich to tłumaczenia), inne – napisane wcześniej, ale nie publikowane – drukujemy po raz pierwszy, jeszcze inne napisano specjalnie ze względu na wydawaną przez nas antologię. Kilka współczesnych tekstów powstało w oparciu o rozmowy dotykające bolesnych wspomnień.
Nie próbowaliśmy mentalnie – ponieważ nie potrafilibyśmy – przetrwać wraz z ocalałymi z Zagłady nocy z 26 na 27 sierpnia 1942 roku, ukrywać się w bunkrach, lub przejść w milczeniu drogę z domów rodzinnych na łąki bogucickie, stanąć przed selekcją, przeżyć rozstanie z najbliższymi, zaznać niemieckich obozów, znieść donosy nieskrzywdzonych przez nas nieznajomych, ale też doświadczyć bezinteresownej miłości bliźniego.
Spróbowaliśmy przenieść te przeżycia na karty niniejszej antologii.

Spis treści
Więcej o książce

Książka otrzymała Nagrodę Kulturalną Burmistrza Wieliczki
„Żydzi…” Najlepszą Książką Historyczną Roku 2012 w plebiscycie portalu Histmag

Napisali o nas:
Recenzja Anny Augustowskiej na portalu HISTMAG.ORG

Wywiad Mateusza Żurawika z Urszulą Żyznowską i Anną Krzeczkowską, „Gazeta Wyborcza”, 29.12.2012.

„Żydzi Wieliczki i Klasna” odkryciem roku w podsumowaniu nowości wydawniczych magazynu E-SPLOT

B. Zapadlińska o książce w „Panoramie Powiatu Wielickiego”, nr 12, 2012.

Urszula i Wiesław Żyznowscy

„Olchowiec w niskim Beskidzie”

Olchowiec_OKLADKA

ISBN 978-83-922716-4-2
oprac. graficzne: Magister Lemur S.C.
oprawa: miękka
179 stron
format: 22/19,5 cm
język: polski
nakład: 600 egzemplarzy (wyczerpany)
rok wydania: 2010

cena: 31,50 PLN*

Najnowsza publikacja wydawnictwa „Żyznowski” zabiera Czytelnika na wędrówkę przez kilkunastodomowy Olchowiec – wioseczkę położoną w jednej z intrygujących dolin Beskidu Niskiego. Mieszkają w niej na stałe wyłącznie Łemkowie. To esej fotograficzny obejmujący ponad 100 zdjęć pochodzących ze zbiorów mieszkańców i przyjezdnych. Fotografie dokumentują momenty z historii Olchowca i dziejów mieszkających w nim rodzin od czasu, kiedy we wsi pojawili się pierwsi fotografowie (a było to niedługo po upowszechnieniu się fotografii w Polsce) po dziś dzień. Komentarze pióra Urszuli i Wiesława Żyznowskich stanowią opowieść o olchowianach zasłyszaną od nich samych. Książka ta to pieczołowita próba uchwycenia nieco niedzisiejszego i całkiem niepowtarzalnego ducha wsi, z uwzględnieniem charakterystycznych imion i nazwisk, nazw, zwrotów, powiedzeń, opisów zwyczajów, anegdot, wywodów rodzinnych koligacji.
Dzięki wstępom autorstwa Tadeusza Kiełbasińskiego, Bogdana Miszczaka i Andrzeja Kiełbasińskiego Czytelnik poznaje zręby ogólnej historii Olchowca i kilka jej najważniejszych elementów, takich jak: troska o cerkiew, powstanie i zamknięcie szkoły, istnienie prywatnego muzeum, rozsławianie miejscowości przez łemkowski kermesz. Wyróżnia się, zamieszczona jako jeden z wstępów, osobista opowieść Mikołaja Gabły, mieszkańca o korzeniach olchowieckich sięgających kilkuset lat, a zarazem działacza łemkowskiego i byłego sołtysa. Nie znajdzie się Czytelnik, którego tekst „Sława Olchowcowi!” nie rozszerzy w kwestii, co znaczy być przywiązanym do swego miejsca urodzenia. Wstęp Wiesława Żyznowskiego jest próbą określenia tego, co słowa „jedyny w swoim rodzaju” znaczą w przypadku Olchowca. Książka „Olchowiec w niskim Beskidzie” to znacznie więcej niż fotograficzna monografia wsi. To jakby prywatna opowieść autorów wszystkich wypowiedzi o pewnym niepozornym miejscu na mapie, przez które się nie podróżuje – choćby ze względu na jego wielkość, ale przez które się wędruje, dom po domu, człowiek po człowieku.

Spis treści
Jak powstawał „Olchowiec w niskim Beskidzie”

Zapraszamy do galerii zdjęć z łemkowskiego kermeszu, podczas którego odbyła się promocja albumu „Olchowiec…”

Przeczytaj esej Mikołaja Gabły „Sława Olchowcowi!”

Piotr Krzywda: „Olchowiec w niskim Beskidzie”. Esej fotograficzno-literacki, który porusza („Magury”, nr 13)
„Henryk Kozubski – wielicki Chagall”

Kozubski_okładka_po-ozalidz

ISBN 978-83-922716-3-5
oprac. graficzne: Magister Lemur S.C.
oprawa: miękka
88 stron
format: 22/30 cm
język: polski, angielski
nakład: 350 egzemplarzy (wyczerpany)
rok wydania: 2009

cena: 31,50 PLN*

Album poświęcony pracom jednego z bardziej znanych wielickich malarzy-amatorów, Henryka Kozubskiego, zawiera reprodukcje 42 akwarel prezentujących wszystkie charakterystyczne dla jego twórczości motywy – najważniejsze budynki z wielickiej topografii miasta, nastrojowe widoki Biecza, pejzaże, wnętrza kopalniane i scenki rodzajowe, jak chociażby „Zjazd piekielny” czy „Zaprzęg konny”, wielickie legendy o kościele św. Sebastiana i wiele innych. Sam malarz pisze o początkach swojego malowania w prowadzonej przez siebie kronice:
Była jesień 1995 roku. Trudno mi dzisiaj (11.VIII.1996) przypomnieć sobie dzień, w którym to tak dla zabicia czasu, a trochę z chęci poznania bliżej siebie samego i moich możliwości parania się sztuką malowania, zacząłem szkicować pejzaż przedstawiający dawne drogi polskie z nieodzownymi wierzbami. Taki rysunek widziałem już kiedyś w gazecie w formie szkicu w czarnym kolorze. Nie namyślając się długo nadałem temu rysunkowi koloryt – barwy zaskakujące – intensywne – szokujące, a drugi o tej samej tematyce namalowałem już w cieplejszym kolorycie – zbliżonym do naturalnych barw. Dzisiaj przyznaję, że ten, o mocniejszych barwach podobał mi się więcej…
Malując te dwa pierwsze pejzaże doszedłem do wniosku, że malowanie nawet byle czego może mi dać poczucie spokoju i możliwości wyżycia się, zapomnienia o wszystkim, co mnie otacza.

Kulisy powstawania „Wielickiego Chagalla” czyli od pomysłu do efektu
Napisali o nas:

Jolanta Białek „Sztuka ubrana w sny. Henryk Kozubski – wielicki Chagall”, „Dziennik Polski”, 8 stycznia 2010

Wiesław Żyznowski
„Wieliczanie na opisanych fotografiach”

Wieliczanie_okladka copy copy

ISBN 978-83-922716-2-8
oprac. graficzne: Magister Lemur S.C.
oprawa: twarda
394 strony
format: 22/20,5 cm
język: polski
nakład: 1500 egzemplarzy
rok wydania: 2009

cena: 52,50 PLN (w tym 5% VAT)*

Twórcom eseju fotograficznego „Wieliczanie na opisanych fotografiach” udało się dotrzeć do blisko 2 tysięcy fotografii, z których 150 znalazło się w książce. Pochodzą one w większości ze zbiorów prywatnych, zarówno osób mieszkających w Wieliczce od pokoleń, jak i tych, którzy spędzili tu krótszy czas, ale zdążyli udokumentować swój pobyt. Do każdego zdjęcia napisano osobną historię lub historyjkę. Czasem przybiera ona postać krótkiego rysu historycznego, po naukowemu szorstkiego, niekiedy jest to opowieść rodzinna przekazana przez właściciela zdjęcia niemalże z zapartym tchem, a bywa, że chodzi o sprytnie przemycony sekret, po latach już niewstydliwy dla nikogo. Tak zdjęcia, jak i historie są w większości publikowane po raz pierwszy. Razem z autorem, Wiesławem Żyznowskim przemierzamy ulice przedwojennej Wieliczki, wstępujemy do chrześcijańskiego sklepu Kasprzyka przy Rynku Górnym, zatrzymujemy się na chwilę przy wielkim praniu w domu przy Kilińskiego, oklaskujemy razem z dziecięcą widownią przedstawienie purimowe, doświadczamy skupienia i ciszy nabożeństwa ewangelickiego. Z jednej strony towarzyszymy hucznym celebrom świąt kościelnych i urzędowych fet, z drugiej stajemy się świadkami wydarzeń granicznych dla wielickiej społeczności – zajęcia miasta przez Niemców, prześladowań Żydów, wywózek, egzekucji. Dzięki chyba dość dobrze oddającej charakter ludzi i miejsc formie eseju fotograficznego poznajemy różnorodne momenty historyczne, odcienie emocjonalne, sytuacje oficjalne i prywatne.
Wybór opisanych fotografii uzupełniono o zbiorek zdjęć sprzed kopalni soli, wybranych jako najciekawsze z obszernej kolekcji zbieracza-pasjonata z Wieliczki.

Książka otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek „Najpiękniejsze Książki Roku 2009”.

Spis treści

Napisali o nas:

„Pozostanie po nas tylko jedno słowo”, „Głos wielicki 24”, październik 2010

Nowości wydawnicze poleca Ryszard Kozik, „Gazeta Wyborcza”, 30 lipca 2009

„Podróż sentymentalna przez Wieliczkę”, „Głos wielicki 24”, czerwiec 2009

Nowa książka o Wieliczce Wieliczanie na opisanych fotografiach, „Panorama Powiatu Wielickiego”, czerwiec 2009

Wieliczanie ze zdjęć, „Echo miasta”, 4.05.2009

Wyróżnienie dla Wieliczan na opisanych fotografiach, „Panorama Powiatu Wielickiego”, czerwiec 2010

Wyróżnienie dla Wydawnictwa Żyznowski, „Głos Wielicki 24”, czerwiec 2010, nr. 6

„Brzegi i Grabie pod Niepołomicami. Historia, zwyczaje, pisarstwo, dzieje jednej rodziny” (praca zbiorowa)

Brzegi_okladka2-copy

ISBN 83-922716-1-0
oprac. graficzne: Daniel Malak
oprawa: twarda
405 stron
format: 22/16,5 cm
język: polski
nakład: 400 egzemplarzy
rok wydania: 2007
cena: 31,50 PLN (w tym 5% VAT)*

„Brzegi i Grabie pod Niepołomicami” stanowią drugą część cyklu poświęconego małopolskim wioskom. Dwie początkowe części książki wprowadzają czytelnika w meandry pojawienia się obu wsi na mapie, ich późniejszego rozwoju, niełatwego życia mieszkańców raz po jednej, raz po drugiej stronie kapryśnie zmieniającej swój bieg Wisły oraz ludowych wierzeń i obrzędów charakterystycznych dla tej części Małopolski. Bogusław Krasnowolski ożywia najważniejsze dla obu wsi instytucje – a więc szkoły i kościół – odtwarzając ich losy na podstawie pieczołowicie przechowywanych i starannie prowadzonych kronik szkolnych i parafialnych. Urszula Janicka-Krzywda natomiast na podstawie bogatego materiału źródłowego opowiada o roku obrzędowym, zwyczajach miejscowej ludności, budzących respekt mieszkańców demonach, cyklu obrzędowym wyznaczającym chronologię życia każdego człowieka oraz o przesądach XIX i XX – wiecznych tak silnych, jakby przeniesionych ze średniowiecza.
Dwie odrębne części poświęcone zostały lokalnym twórcom – poetom samoukom – żyjącemu w XIX wieku Maciejowi Szarkowi i zmarłej w 2002 roku Marii Baran.
„Dzieje jednej rodziny” – ostatnia część książki to niejako egzemplifikacja wszystkiego, co w szerszym kontekście zostało omówione wcześniej. Historia najbiedniejszej we wsi, dwunastoosobowej rodziny: od skrajnej, przedwojennej biedy do zdobycia majątku i wykształcenia przez niektórych jej członków. Opowieści czasem tragiczne, jak ta o spaleniu się Emilki na oczach rodziców i rodzeństwa czy bezsensownej śmierci Władka, czasem zabawne i ciepłe – jak Krysi wspomnienia z dzieciństwa, ale wywierające tym większe wrażenie, że spisane przez członków rodziny – a więc bezpośrednio zasłyszane lub nawet przeżyte. Zamieszczone w tym rozdziale opowiadanie autorstwa Wiesława Żyznowskiego „Heleny nie tak, jak się chce” dostało się do finału ogólnopolskiego konkursu literackiego tygodnika „Polityka” w 2004 roku.
Brzegi i Grabie pod Niepołomicami to udana próba zespolenia bogatego materiału – literackiego, historycznego i biograficznego w obrębie zbioru, aczkolwiek ze wskazaniem na różnorodność stylu, form wypowiedzi, wątków i tematów, rozszerzających z pewnością formułę monografii.

Spis treści

B. Zapadlińska, A. Krzeczkowska, Niezwyczajna historia, „Panorama Powiatu Wielickiego”, marzec 2007

J. Białek, Historia spisana, „Dziennik Polski”, 31.03.2007

Nowa książka, „Gazeta Niepołomicka”, luty 2007

Józef Piotrowicz, Bogusław Krasnowolski
„Siercza, dach Wieliczki”

img511

ISBN 83-922716-0-2
oprac. graficzne: Daniel Malak
oprawa: twarda
428 stron
format: 22/16,5 cm
język: polski
nakład: 400 egzemplarzy (wyczerpany)
rok wydania: 2005

Książka składa się z trzech części. Pierwsza to rozprawa autorstwa Józefa Piotrowicza, w której autor omawia okres od zarania dziejów do roku 1772. Część druga, napisana przez Bogusława Krasnowolskiego, dotyczy czasów od pierwszego rozbioru w 1772 roku do dziś. Omówiono w nim między innymi: życie i tragiczny koniec społeczności żydowskiej, klasztor i działalność sióstr urszulanek, meandry historii dwudziestego wieku na tym terenie, relacje dziś jeszcze żyjących. Autor nie tai swego stosunku do rządów socjalistycznych w Polsce oraz ich wpływu na jednostki i społeczność Sierczy. Oba teksty to także opowieść o rosnącej emancypacji indywidualnej i społecznej mieszkańców Sierczy. Trzecia część książki zawiera trzy aneksy, spis ilustracji, wykaz skrótów oraz indeks osób i miejsc. Aneks pierwszy zawiera noty biograficzne i fotografie trzynastu najstarszych Sierczan oraz relacje dziewięciu innych osób o sobie i o Sierczy współczesnej. Drugi, to relacja Amalii Gelband, Żydówki ocalałej z Zagłady między innymi dzięki mieszkańcom Sierczy. Tekst został napisany w Brazylii, czystą polszczyzną, specjalnie do tej monografii. Aneks trzeci tworzą fotografie i tłumaczenia inskrypcji z cmentarza żydowskiego. Całość tworzy spójną i do tej pory najpełniejszą monografię tej podwielickiej miejscowości.

Spis treści

J. Białek, Siercza. Dach Wieliczki, „Dziennik Polski”, 16.11.2005

*Podane ceny są cenami promocyjnymi dla odbiorców indywidualnych. Rabaty księgarskie naliczane są od ceny podstawowej, która nie podlega promocji.

_______________________________________________

Regulamin sklepu internetowego

Polityka prywatności