„Wieliczanie…” spotykają Wieliczan

2 maja 2009 w sali Przystań przy kościele w Koźmicach Wielkich odbył się wernisaż z okazji wystawy akwarel wielickiego malarza Henryka Kozubskiego. Wernisaż zorganizowała prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki, Jadwiga Duda. Spotkanie stało się także okazją do pokazania książki „Wieliczanie na opisanych fotografiach” mieszkańcom Koźmic.

fot. Dorota Cora.


fot. Dorota Cora.


fot. Dorota Cora.


29 kwietnia 2009 roku w sali wielickiego magistratu odbyło się 136 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” p.t. „Wieliczanie z Armii Krajowej w latach 1942-1945 i ich powojenne losy” a także 11. z serii „W nauce i wiedzy”: „Władysław Ptak (1920-1990), żołnierz AK ps. „Mały”, metalurg, prof. dr. hab. inż. AGH, nauczyciel akademicki, wynalazca”.

Na tymże spotkaniu mieliśmy przyjemność zaprezentować „Wieliczan na opisanych fotografiach” oraz podziękować wszystkim, którzy książkę współtworzyli. (ak)

Wieliczanie przybyli jak zawsze licznie. (fot. W. Żyznowski)


Kilka słów o książce „Wieliczanie na opisanych fotografiach” od autora…
fot. Dorota Cora.


… i od pomocnika.
fot. Dorota Cora


Z programem artystycznym p.t. „Za waszą wiarę, co kłamać nie umie, za waszą moc, która dała wam czyny” wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Sygneczowie pod kierunkiem mgr Danuty Dzido i mgr Anny Dankowskiej-Borowskiej. (fot. W. Żyznowski)


Klub Przyjaciół Wieliczki inspiruje innych do podejmowania podobnych przedsięwzięć. (fot. W. Żyznowski)


Z prelekcjami wystąpili” mgr Piotr Golik z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – „Przysięga obowiązuje nada – Armia Krajowa w 1945 r.”, mgr Kazimierz Guzikowski, prezes Swiatowego Związku Zołnierzy Armii Krajowej na okręg Małopolska i Tadeusz Piotrowski, prezes Koła Wieliczka SZZAK – „Losy wieliczan zaprzysiężonych żołnierzy AK po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r.”, mgr inż. Tadeusz Dańda – „Władysław Ptak (1920-1990), żołnierz AK, ps. „Mały”, metalurg, prof. dr. inż. AGH i jego losy po 1945 r.”, dr Piotr Kurek, członek Zarządu Głównego ŚŻZAK w Warszawie – „Mój ojciec Józef Kurek (1913-1997), żołnierz AK ps. „Halny” i jego losy po 1945 r.” (fot. W. Żyznowski)