Polecamy

Multimedialne muzeum – Fabryka Emaila Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4 w Krakowie

W 2010 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otworzyło w budynku administracyjnym dawnej Niemieckiej Fabryki naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera wystawę stałą Kraków – czas okupacji 1939-1945. Historia znana z filmu Stevena Spielberga posłużyła jako pretekst do opowieści o Krakowie w czasie okupacji niemieckiej. Zorganizowanie multimedialnego muzeum w budynku postindustiralnym pozwoliło na zaaranżowanie przestrzeni w przemawiający do wyobraźni sposób. I chociaż eksponatów „z epoki” nie ma wiele, przeważają raczej multimedia poprzetykane elementami na wzór teatralnych scenografii, to niewątpliwie słusznie muzeum jest już stałym punktem na trasie polskich i zagranicznych wycieczek.

O pierwotnym przeznaczeniu budynku przy Lipowej 4 przypomina zarówno aranżacja hallu głównego, jak i pojawiające się co jakiś czas w przestrzeni ekspozycyjnej elementy fabryczne: maszyny, stemplownice, instalacja w gabinecie Oskara Schindlera. Wewnątrz zachowało się jedynie kilka autentycznych detali z okresu wojny. Jest to przede wszystkim brama wjazdowa do fabryki, klatka schodowa prowadząca z parteru na pierwsze piętro, wreszcie zlokalizowany na drugim piętrze budynku sekretariat Oskara Schindlera z gipsową mapą Europy z nazwami miast w języku niemieckim na ścianie gabinetu. O charakterze tej wystawy decyduje w głównej mierze jej interdyscyplinarność: zestawienie eksponatów historycznych z nowoczesnym sposobem aranżacji przestrzeni, dodanie do tego efektów dźwiękowych i świetlnych, ale także multimedialność: na ekranach możemy obejrzeć wideorelacje świadków tamtych wydarzeń.

Muzeum jest niewątpliwie warte odwiedzenia – zarówno dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o okupowanym Krakowie, jak i dla tych, którzy przez chwilę chcą poobcować z namacalną, żywą (bo ożywioną) historią.

(ak)

 

Więcej szczegółów na: www.mhk.pl