NOWOŚCI WYDAWNICZE

Żydzi Wieliczki i Klasna 1872–2012. Teksty i fotografie

oprac. Urszula Żyznowska, Anna Krzeczkowska, oprac. graficzne: Karolina Wałaszek, Siercza 2012

fot. Karina Graj

„Było miasto, miasto i matka dla ludu Izraela, nazywano ją Wieliczką, i już jej nie ma” – napisała Miriam Skóra, ocalała z Zagłady. Wieliccy Żydzi zniknęli z historii swojego miasta w sposób tragiczny – nagle i wbrew swej woli. To o nich jest ta książka.

Cisza w mieście po żyjącej tu do połowy II wojny światowej społeczności żydowskiej stała się tak nieznośna, że trudno było ją dłużej ignorować.

27 sierpnia 2012 roku, w dniu 70. rocznicy zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, ukazuje się szósta książka Wydawnictwa Żyznowski, Żydzi Wieliczki i Klasna 1872–2012. Teksty i fotografie. Jest to antologia tekstów oraz uratowanych i powojennych fotografii, a także kopii zachowanych dokumentów, rysunków, pamiątek. Zamieszczamy w niej większość relacji, zeznań, wspomnień, opracowań, do których udało się nam dotrzeć lub spowodować ich powstanie dzięki dokumentom archiwalnym i świadectwom osób żyjących. Zasadniczą treść książki podzieliliśmy na trzy główne części: Przed Zagładą – obejmującą zapisane bądź zapamiętane losy Żydów wielickich i klaśnieńskich takich, jakimi byli żyjąc w Polsce w okresie od najwcześniejszego opisanego w źródłach dostępnych dla autorów tekstów po początek II wojny światowej; Zagłada – opisującą świadectwa o przeżyciach i zdarzeniach z czasu wojny ; Po Zagładzie– dotyczącą indywidualnych losów tych, którzy przeżyli, aż do dziś.

Poszczególne teksty mają różnorodne pochodzenie. Niektóre przedrukowujemy ze znanych nam publikacji (część z nich to tłumaczenia), inne – napisane wcześniej, ale nie publikowane – drukujemy po raz pierwszy, jeszcze inne napisano specjalnie ze względu na wydawaną przez nas antologię. Kilka współczesnych tekstów powstało w oparciu o rozmowy dotykające bolesnych wspomnień.

Nie próbowaliśmy mentalnie – ponieważ nie potrafilibyśmy – przetrwać wraz z ocalałymi z Zagłady nocy z 26 na 27 sierpnia 1942 roku, ukrywać się w bunkrach, lub przejść w milczeniu drogę z domów rodzinnych na łąki bogucickie, stanąć przed selekcją, przeżyć rozstanie z najbliższymi, zaznać niemieckich obozów, znieść donosy nieskrzywdzonych przez nas nieznajomych, ale też doświadczyć bezinteresownej miłości bliźniego.
Spróbowaliśmy przenieść te przeżycia na karty niniejszej antologii.

Spis treści

Urszula i Wiesław Żyznowscy: Wstęp

Uri Shmueli: Od ocalałego z Zagłady w Wieliczce

Anna Krzeczkowska, Karolina Wałaszek: Noty redaktorskie

Uri Shmueli:Sein Kampf albo ewolucja Holokaustu

Izaak Birnbaum: Przeżyłem w ukryciu

Maria Perlberger-Shmuel: Ich miłość mnie odnalazła

Nathan Kleinberger: Nie potrafiłem cieszyć się z wyzwolenia

Fotografie z książki

***

Książka otrzymała Nagrodę Kulturalną Burmistrza Wieliczki

***

List z podziękowaniami od Józefa Rozewicza

List Henryka Schoenkera

List z Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu

Recenzja Anny Augustowskiej na portalu HISTMAG.ORG

Wywiad Mateusza Żurawika z Urszulą Żyznowską i Anną Krzeczkowską, „Gazeta Wyborcza”, 29.12.2012

„Żydzi Wieliczki i Klasna” odkryciem roku w podsumowaniu nowości wydawniczych magazynu E-SPLOT

B. Zapadlińska o książce w „Panoramie Powiatu Wielickiego”, nr 12/2012

Premiera książki odbyła się podczas obchodów 70. rocznicy zagłady Żydów wielickich. Informację o uroczystościach zamieściły media:

Polskie Radio

Money.pl

W polityce.pl

Tygodnik Powszechny

Zdjęcia z uroczystości w Wieliczce autorstwa Pawła Zarychty

Film z uroczystości poświęconych 70. rocznicy zagłady Żydów z Wieliczki i okolic

***

Wystawa poświęcona Żydom Wieliczki i Klasna w Stradomskim Centrum Dialogu

Informacje oraz fotografie z wystawy

***

Spotkanie autorskie w wielickiej bibliotece

25 października 2012 o godz. 11 w Bibliotece Miejskiej w Wieliczce odbyło się spotkanie z redaktorkami i ksiązki „Żydzi Wieliczki i Klasna”: Urszulą Żyznowską i Anną Krzeczkowską oraz współautorką Justyną Kutrzebą. Prelegentki opowiadały o tym, jak Żydzi, których relacje i świadectwa udało się zebrać, odczuwali i zapamiętali miasto swojego dzieciństwa. Goście spotkania, uczennice Zespołu Szkół Zawodowych wraz z nauczycielką Agnieszką Janus oraz zainteresowane tematem osoby miały okazję posłuchać nagrań wywiadów z Żydami polskiego pochodzenia obecnie zamieszkałymi w Izraelu – Izaakiem Birnbaumem oraz Natanem Kleinbergerem, których niesamowita pamięć pozwoliła na odtworzenie i przybliżenie wielu szczegółów codziennego życia w Wieliczce w latach 30. XX wieku.

Relacja i zdjecia na stronie wielickiej biblioteki

16. Targi Książki w Krakowie

Wydawnictwo Żyznowski na 16. Targach Książki w Krakowie

Wydawwnictwo Żyznowski było obecne na 16. Targach Książki w Krakowie, które odbyły się w dniach 25-28 października 2012 roku w hali wystawienniczej przy ulicy Centralnej 41A w Krakowie.

27 października o godz. 13 odbyło się spotkanie z redaktorkami publikacji „Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012”: Urszulą Żyznowską, Karoliną Wałaszek i Anną Krzeczkowską oraz współautorką Anną Jakimyszyn.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zainteresowanym, którzy nas odwiedzili.

Konkurs „Historia Zebrana”

Hellada oczami filozofówKonkurs „Historia Zebrana”

Spotkanie autorskie

Prezentacja książki „Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012” podczas spotkania poświęconego zagadnieniom nauczania o Holokauście

W dniu 24 września 2012 roku w Muzeum „Galicja” przy ul. Dajwór 18 w Krakowie odbyło się seminarium poświęcone problematyce nauczania o Holokauście i prawach człowieka. W seminarium wzięli udział nauczyciele oraz młodzież szkolna zainteresowani tematyką Holokaustu. Seminarium organizowane było w ramach projektu „Holocaust – wiedza o przeszłości dla przyszłości”, realizowanego dzięki wsparciu Ambasady USA w Warszawie.

Jedną z części spotkania była prezentacja książki „Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012”, którą poprowadziły Urszula Żyznowska i Anna Krzeczkowska oraz multimedialny pokaz zdjęć i dokumentów pochodzących z tejże publikacji.
Więcej informacji na temat spotkania można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Pomocy Szkole „Małopolska”

Wydawnictwo Żyznowski na Targach Książki Historycznej 13-15 września 2012
Wydawnictwo Żyznowski wzięło udział w Targi Książki Historycznej, które odbyły się w dniach 13 -15 września 2012 roku w Auditorium Maximum UJ, przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie. Nasza najnowsza publikacja oraz inne książki Wydawnictwa Żyznowski były dostępne na stoisku 31.