Wydawnictwo Żyznowski laureatem Perły Powiatu Wielickiego 2012!

15 grudnia 2012 roku po raz czwarty zostały wręczone Perły Powiatu Wielickiego – nagroda ustanowiona przez wielickiego starostę. Uroczystość odbyła się w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto”. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach: kultura, gospodarka, sport oraz działalność społeczna. W kategorii Kultura nagrodę otrzymało Wydawnictwo Żyznowski.

– Nagroda, nawet ta najbardziej symboliczna stanowi dowód uznania dla działalności niosącej ze sobą określone dobro i zasługującej na wyróżnienie. Nazwaliśmy ją perłą, gdyż tym mianem określa się to, co wyjątkowe – dzieła natury, sztuki, architektury i w końcu ludzi. Niby powszechne, a jednak niepowtarzalne… To samo możemy powiedzieć o ludziach nominowanych do nagrody „Perła Powiatu Wielickiego”. Jej wartość ma podwójny wydźwięk – przynosi satysfakcję poszczególnym laureatom i jednocześnie pozwala nam wszystkim spojrzeć na każdego z nich z zainteresowaniem, szacunkiem, uznaniem. Dlatego warto nagradzać… i cieszę się, że dajecie nam Państwo taką możliwość – podkreślił w czasie powitania starosta Jacek Juszkiewicz.

Z uzasadnienia nagrody dla Wydawnictwu Żyznowski:

Od początku swojego istnienia wydawnictwo stara się promować kulturę i historię regionu zwracając szczególną uwagę na unikalność i niepowtarzalność losów i wspomnień zwykłych ludzi. Z ich perspektywy pokazuje fragmenty historii. Cenna jest także działalność wydawnictwa polegająca na tworzeniu archiwum kopii/skanów fotografii i dokumentów pochodzących ze zbiorów prywatnych, ich digitalizowaniu oraz udostępnianiu za zgodą właścicieli. W chwili obecnej zbiory te liczą ponad 2000 pozycji.

Jakość wydawanych publikacji znalazła uznanie specjalistów rynku wydawniczego, którzy książkę „Wieliczanie na opisanych fotografiach” wyróżnili w ogólnopolski konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2009”. Z kolei za Wydarzenie Roku 2012 zostało uznane wydanie książki „Żydzi Wieliczki i Klasna1872-2012. Teksty i fotografie”, za którą wydawnictwo otrzymało Nagrodę Kulturalną Burmistrza Wieliczki. Pozycja to dostała również nominację jury i internautów do II etapu konkursu „Historia zebrana 2012” w kategorii „Historia niebanalna”.

Więcej informacji o nagrodzie znaleźć można na:

Stronie starostwa wielickiego

Dziennikpolski24.pl

Starosta wielicki Jacek Juszkiewicz

Tuż przed wręczeniem nagród

 

Urszula i Wiesław Żyznowscy odbierają nagrodę w kategorii Kultura

Urszula i Wiesław Żyznowscy podczas odbierania nagrody

Występ zespołu Coffee Break

Laureaci nagród we wszystkich kategoriach wraz ze starostą wielickim

Statuetka Perły Powiatu Wielickiego 2012 w kategorii Kultura