Obchody 72. rocznicy Zagłady Żydów z Wieliczki – 27 sierpnia 2014

IMG_00000294 copy27 sierpnia 2014 roku o godzinie 15. pod tablicą pamiątkową w Rynku Górnym w Wieliczce odbyła się krótka uroczystość upamiętniająca 72. rocznicę Zagłady wielickich Żydów. Burmistrz Urszula Rusecka podkreśliła, jak ważną rolę odgrywała liczna społeczność żydowska w przedwojennej Wieliczce oraz jak istotne jest zachowanie pamięci o niej. Po złożeniu kwiatów wszyscy zebrani przeszli do Centrum Kultury i Turystyki, gdzie można było obejrzeć przygotowaną przez Wydawnictwo Żyznowski wystawę pt. „Żydzi wieliccy na uratowanych i powojennych fotografiach”.

Więcej informacji na stronie UMIG Wieliczka

[mygal=72_rocznica]

ZAPROSZENIE

Obchody 72. rocznicy Zagłady Żydów z Wieliczki – 27 sierpnia 2014, godz. 15
image00327 sierpnia 2014 roku o godzinie 15. pod tablicą pamiątkową w Rynku Górnym w Wieliczce odbędzie się uroczystość upamiętniająca 72. rocznicę Zagłady wielickich Żydów. Po złożeniu kwiatów wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość obejrzenia wystawy przygotowanej przez Wydawnictwo Żyznowski pt. „Żydzi wieliccy na uratowanych i powojennych fotografiach”, prezentowanej w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. W imieniu organizatora obchodów – Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka – serdecznie zapraszamy do wspólnego oddania pamięci nieistniejącej już społeczności żydowskiej miasta.

2 komentarze

 1. Napisany przez Wiesław:

  Zastanawiam się na ziemi Tajów, czego dotyczą obchody tej daty w Wieliczce? Zagłady Żydów, którzy wtedy żyli w Wieliczce? Ich Zagłada chyba się wymyka jednej dacie.Tamtego dnia doszło do usunięcia na zawsze Żydów z Wieliczki. Jeśli wytrwamy dłużej w corocznym obchodzeniu tej daty, będzie ono przechodzić coraz bardziej we wspominanie pożegnania Żydów w Wieliczce.

  29/08/2014 @ 04:25
 2. Napisany przez Ula:

  Ta data wryła się w listę dat, o których zawsze pamiętam (jak: dni urodzin i śmierci najbliższych członków rodziny i bliskich, rocznice najważniejszych wydarzeń w życiu). Tego dnia potrzebuję być w Wieliczce i na Grabówkach. Podeszłam „zbyt blisko” opowiedzianych tragedii Żydów wielickich.
  Tego dnia mam „ciężkie” serce i nogi.
  „Obchodzę” go jako Dzień Głębokiej Straty i nieubłaganej drwiny „świata” z ludzkiego życia. Próbuję połączyć się w żywym smutku z dotkniętymi tą tragedią, która mogła i może zagarnąć każdego z nas lub naszych bliskich.

  03/09/2014 @ 23:47

Napisz komentarz

*