NASZE KSIĄŻKI

Siercza, dach Wieliczki 2. Wydanie zmienione i rozszerzone.
Premiera książki: 2 kwietnia 2017!

Siercza_obwolutaOd monografii Sierczy rozpoczęliśmy przed 12 laty działalność naszego niszowego Wydawnictwa Żyznowski, które również w tejże wsi ma swoją siedzibę. W tym roku wydajemy drugi raz książkę jej poświęconą. Do tamtej pozycji zasadnicze opracowania historyczne napisali śp. Józef Piotrowicz i Bogusław Krasnowolski. Tekst pierwszego autora opublikowaliśmy w niezmienionym kształcie, natomiast drugi został uaktualniony, rozszerzony i częściowo zmodyfikowany przez autora. Do materiałów zawartych w pierwszej monografii Sierczy dołożyliśmy objętościowo około 2/3 nowych treści w postaci tekstów, fotografii, drzew genealogicznych, opracowanych planów itp. Wydawca Wiesław Żyznowski dołączył jako trzeci autor książki, liczba pozostałych (nieokładkowych) autorów także się powiększyła. W ten sposób powstała praca zbiorowa dość duża jak na standardy monografii zwyczajnej wsi.

Zredagowanie całości, skoordynowanie wszystkich prac, doglądnięcie i ujednolicenie wszystkich szczegółów, pokierowanie zespołem pracującym nad książką okazało się projektem równie pracochłonnym, co chyba napisanie najdłuższego opracowania spośród zawartych w Sierczy, dach Wieliczki 2. Tego wdzięcznego, bo wpływającego na ostateczny kształt publikacji, wysiłku podjęła się Urszula Żyznowska z udziałem redaktorów Kariny Graj, Artura Nowrota i Macieja Kiełbasa, korektorki Sylwii Klich oraz Henryka Ostrowskiego i Anny Krzeczkowskiej-Ślusarczyk.

Ważniejsze fragmenty, które wzbogaciły drugie wydanie, to: dwa publikowane teksty Ludwika Młynka, sierczańskiego nauczyciela, twórcy, propagatora oświaty z przełomu XIX i XX wieku; wybrane utwory niedawno zmarłego przedwcześnie sierczanina Ryszarda Rodzika, poety, radiowca, dziennikarza; saga sierczańskich rodów Zgudów i Sosinów autorstwa Wiesława Żyznowskiego.

W publikacji znalazło się 259 zdjęć i ilustracji, w tym specjalnie opracowane plany, drzewa genealogiczne, dokumenty dotyczące mieszkańców wsi. Wiele unikalnych materiałów archiwalnych upubliczniono po raz pierwszy i – być może – ostatni. Książka zyskała także nową szatę graficzną zaprojektowaną przez Krzysztofa Radoszka.

Nakład pierwszej Sierczy, dachu Wieliczki wyniósł 400 egzemplarzy. Sprzedaliśmy je po kilku latach, podczas gdy od początku zakładaliśmy w Wydawnictwie, że zawsze będziemy mieć w sprzedaży wszystkie nasze książki. Teraz poprawiamy się do 1200 sztuk.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą wyjątkową książką, nawet tych, którzy mają już pierwsze wydanie – obiecujemy, że trzeciego nie będzie długo – a także tych, których wieś Siercza dotąd specjalnie nie interesowała. Nieskromnie uważamy, że obcowanie z Sierczą, dachem Wieliczki 2 może każdego zainteresować samą miejscowością. W imieniu autorów i swoim będziemy wdzięczni za lekturę owocu naszych wysiłków.

Wydawnictwo Żyznowski:
Urszula i Wiesław Żyznowscy
Henryk Ostrowski
Anna Krzeczkowska-Ślusarczyk

Serdecznie zapraszamy na spotkania promocyjne i autorskie:

2 kwietnia 2017 roku w godz. 9.30-12.30 i 14.30-16.30 w kawiarence pawilonu stacji paliw BAZA w Sierczy 1 – z zespołem Wydawnictwa Żyznowski.

zaproszenie www copy

18 kwietnia 2017 roku o godz. 16.00 w siedzibie Klubu Przyjaciół Wieliczki przy Rynku Górnym 6 w Wieliczce – prezentacja książki podczas spotkania członków Klubu.

18.04_6

5 maja 2017 roku o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce przy Rynku Górnym 6 – spotkanie autorskie z twórcami książki: dr. hab. Bogusławem Krasnowolskim, autorem projektu graficznego Krzysztofem Radoszkiem, Henrykiem Ostrowskim, redaktorem pierwszego wydania dr. Janem Dukałą CM oraz Wiesławem i Urszulą Żyznowskimi, którzy przybliżą także sylwetkę dr. Józefa Piotrowicza zm. w 2014 roku.
Spotkanie autorskie – 5 maja 2017, godz. 18, Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce

plakat_ckitSerdecznie zapraszamy na spotkanie z twórcami książki „Siercza, dach Wieliczki 2”. Dodatkowo przed spotkaniem, a także po nim będzie można obejrzeć pamiątki po profesorze Ludwiku Młynku z Sierczy udostępnione przez Tadeusza Orłowskiego; obrazy Henryka Kozubskiego związane z wsią oraz rycinę przedstawiającą Plan kopalni i miasta Wieliczki z zabudowaniami szybu Kunegunda autorstwa Marcina Germana i Wilhelma Hondiusa z 1645 roku, książkę Antoniego Lange pt. „Przekłady z poetów obcych” wydaną w Warszawie w 1899 roku z pieczątką prof. Ludwika Młynka, a także recepis zwrotny przesyłki dla Michała Perlbergera z 1907 roku z pieczątką Urzędu Pocztowego w Klaśnie.

 

 

 

Spis treści, Od Wydawcy, Nota redakcyjna, Podziękowania

Jeden komentarz

 1. Napisany przez Lucyna Maria Jeznach _ Jurczyńska:

  Dzień dobry.

  W piątek 29 maja zakupiłam tę książkę na stacji benzynowej w Sierczy.
  W części 3 ,, Siercza w opisach kmiecia Ludwika Młynka ” – jestem jego krewną ze strony mojej babki Ludwiki Jurczyńskiej, córki Ludwika Młynka.
  Posiadam wiele dokumentów o znaczeniu historycznym, ze strony jej męża Stanisława Jurczyńskiego.
  Gdyby Państwo byli zainteresowani opracować z moim udziałem trzeciej edycji tej książki proszę o kontakt.

  Lucyna Maria Jeznach _ Jurczyńska

  31/05/2020 @ 17:44

Napisz komentarz

*